Варшава сустрэла яго зацікаўленасьцю. Піша «Газэта Выборча»: Mińsk chce normalizacji stosunków z Polską. Ambasada w Warszawie proponuje wielki plan przedsięwzięć od wspólnego wystawienia opery po otwarcie nowych przejść granicznych

Po sfałszowaniu w marcu wyborów prezydenckich na Białorusi Unia Europejska zakazała wjazdu na swe terytorium 31 przedstawicieli białoruskiego reżimu z prezydentem Łukaszenką na czele.

Niezależnie od UE Polska objęła restrykcjami wizowymi około stu Białorusinów odpowiedzialnych za fałszerstwa wyborcze i prześladowanie opozycji. Teraz białoruskie władze zaproponowały Polsce całą listę wspólnych inicjatyw.

Propozycje przywiózł z Mińska ambasador Białorusi Paweł Łatuszka, który wyjechał z Warszawy trzy tygodnie temu, gdy stosunki uległy poważnemu zaostrzeniu. Według naszych informacji Łatuszka wyjechał, bo wiedział, że MSZ i Pałac Prezydencki przygotowują już decyzję o wyrzuceniu go z Polski.

W gęstwinie znanej z czasów PRL nowomowy - «dialog między Białorusią a Polską na dostatecznym szczeblu sprzyjałby konstruktywnemu rozwiązaniu problemowych kwestii» - kryje się wiele ciekawych propozycji. Są wśród nich także takie, które ułatwiłyby życie Białorusinom i Polakom, np. otwarcie nowych przejść granicznych Tomaszówka - Włodawa i Lipszczany - Sofjewo oraz wzajemna obniżka cen wiz i uproszczenie procedur ich otrzymywania.

Dlatego polski MSZ przyjmuje listę Łatuszki z dużym zainteresowaniem. Rzecznik MSZ Paweł Dobrowolski mówi jednak, że «pakiet nie podnosi kwestii zasadniczych, które spowodowały, że Unia nałożyła na Białoruś sankcje za łamanie praw człowieka i wyplenianie przejawów niezależnej myśli».

- Sankcje chyba robią swoje - uważa jednak rzecznik. Choć więc polska ocena reżimu Aleksandra Łukaszenki pozostaje nadal surowa, zmiana tonu Białorusi wobec Polski jest obiecująca.

Białorusini chcą:

• otworzyć latem 2006 r. Kanał Augustowski dla międzynarodowego ruchu turystycznego,

• zawrzeć umowy o stosunkach prawnych i wzajemnej pomocy w sprawach granicznych i o współpracy w dziedzinie zapobiegania katastrofom oraz klęskom żywiołowym.

W ramach «dalszego wszechstronnego poszerzania współpracy w dziedzinie kultury między narodami» władze w Mińsku chciałyby zorganizować Dzień Kultury Polskiej na Słowiańskim Bazarze w Witebsku, zaprosić Zespół Pieśni i Tańca «Mazowsze» do Mińska oraz wystawić tam operę Moniuszki.

- Oni pracowali nad tą listą trzy tygodnie i nam też zajmie to tyle czasu - mówi Dobrowolski. Zapewnia, że przygotowując odpowiedź na białoruskie propozycje MSZ będzie kierować się dobrą wolą.

Potrzebne będą konsultacje międzyrządowe i rozmowy z Unią Europejską. Zdaniem rzecznika MSZ w ofercie Łatuszki «można dostrzec próbę wyjścia z izolacji - najprostszą, bo skierowaną do sąsiada, z którym kontakty pozytywne i negatywne są ożywione».

gazeta.pl

Яшчэ на гэтую тэму: АФН. Беларусь предложила Польше заключить «перемирие»

«Але не забывайма, што Лукашэнка, уносячы гэтыя прапановы, сыпле нам пясок у вочы. Шукае форткі, празь якую мог бы пачаць выводзіць свой рэжым зь міжнароднай ізаляцыі.»

Камэнтар аглядальніка “Газэты Выборчай” Яцэка Паўліцкага

Клас
0
Панылы сорам
0
Ха-ха
0
Ого
0
Сумна
0
Абуральна
0