На мінскім стадыёне "Дынама" прайшоў матч адборачнага турніру чэмпіянату Еўропы 2012 года паміж зборнымі Беларусі і Босніі і Герцагавіны.

Хлопчыкі са сцягамі Босніі.

Гэты сцяг вы пазналі.

Як паказала гульня, мы беларусы -- мірныя людзі.

Выканананне дзяржаўнага гімна.

Насамрэч у варатара гасцей Хасагіча было няшмат працы -- усяго адзін удар у створ варот.

Кульчый адбірае мяч у футбаліста, што забіў другі мяч -- Харыса Медуяніна.

Спахіч і Захіравіч Калачову: Мячык аддай!.

Беларускія фанаты хварэлі заўзята

Панджа і Карніленка.

Б-12 не змаўкалі ні на хвіліну

Штанге. Апошнім матч на "Дынама"?

Праблема брудных зэдлікаў стаіць не першы год.

Зборная Беларусі пакуль не навучылася гуляць самыя важныя матчы ў адборачным турніры. Украіна, Харватыя, цяпер Боснія.

Беларусы атакавалі першыя пяць хвілінаў, потым ініцыятыву пакрысе перахапілі балканскія футбалісты. Праўда, на 15-й хвіліне беларусы ледзь не заштурхалі мяч у варожыя вароты, баснійцы, як кажуць, адскочылі.

З пенальці на 22-й хвіліне лік адкрыў Сеяд Саліхавіч. 11-метровы быў прызначаны за гульню рукой у сваёй штрафной.

Ужо праз дзве хвіліны Харыс Медуянін лік падвоіў (пасля падачы вуглавога) -- 2:0.

Затым баснійцы зачыніліся. 0:2 лік быў для іх цалкам прымальны.

На 13-й хвіліне 2-га тайма за чашай стадыёна, за Усходняй трыбунай, пачаўся салют. Выглядае ён трэба сказаць досыць дзіўна. Асабліва, калі ўлічыць, што пачаўся матч з хвіліны маўчання па супрацоўніку Беларускай федэрацыі футбола 38-гадовым Уладзіміру Еўсюку, што нечакана памёр 26 жніўня ў цягніку Масква -- Мінск.

Сёння ў нашай групе перамагалі толькі госці: Румынія выйграла ў Люксембурга 0:2, а Францыя ў Албаніі -- 2:1.

У групе "Е" зборная Фінляндыі разграміла Малдову з лікам 4:1. Нашчадкі Манергейма -- нашыя будучыя супернікі ў адборачным турніры да чэмпіянату свету 2014 года.

6 верасня Боснія і беларусь згуляюць на Балканах у Зеніцы. Каб захаваць шансы на плей-оф беларусам трэба толькі перамагаць.

***

Зборная Беларусі: Жаўноў (к), Кульчый, Мартыновіч, Калачоў, Трубіла, Карніленка (Варанкоў, 64), Жаўнерчык (Сітко, 64), Пуціла, Кісляк, Верхаўцоў, Шытаў.

Боснія і Герцагавіна: Хасагіч, Панджа, Папац, Спахіч (к), Рахіміч, П’яніч, Джэка (Місімавіч, 81), Захіравіч, Саліхавіч (Малеціч, 72), Луліч, Медуянін (Муслімавіч, 87).

Галоўны арбітр: Віктар Кашаі (Венгрыя).