Спорт1414

Аргенціна — чэмпіён свету!!!

Зборная Аргенціны выйграла чэмпіянат свету па футболе. У фінальным матчы аргенцінцы па пенальці выйгралі ў французаў.

Фота: Natasha Pisarenko / AP

Спачатку гол на 23-й хвіліне забіў з пенальці Ліянель Месі. На Анхелю дзі Марыя сфаліў Усман Дэмбеле. Затым на 37-й хвіліне вызначыўся сам Анхель дзі Марыя. З лікам 2:0 каманды пайшлі на перапынак.

У другім тайме французы цягам дзвюх хвілін лік зраўнялі. Кіліян Мбапэ спачатку на 78-й хвіліне з пенальці, а затым з гульні — 2:2.

На 110-й хвіліне забіў Месі, але праз некалькі хвілін зноў з пенальці забіў Мбапэ — 3:3.

А ў серыі пенальці нервы былі больш моцнымі ў аргенцінцаў. Французы двойчы схібілі — 4:2.

Такім чынам, Аргенціна, што пачала турнір паразай ад Саудаўскай Аравіі, выйграла залатыя медалі мундыялю. Золата ўзяў Ліянель Месі, які забіў на турніры сем галоў, у Мбапэ — восем.

Фота Petr David Josek / AP

Зборная Аргенціны станавілася таксама чэмпіёнам свету ў 1978 і 1986 гадах.

Каментары14

• Заўзятар-аматар
    18.12.2022
    Віншаванні Аргенціне! Месі выбітна завяршае сваю футбольную кар’еру. А Мбапэ - новая зорка - зараз яму ўсяго 23 гады. На мінулым мундыялі ў 2018 Кіліян Мбапэ стаў чэмпіёнам сьвету калі яму было толькі 19 гадоў.