Jak minimum 302 čałavieki zatrymali za viečar 15 lipienia ŭ roznych haradach Biełarusi, paviedamlajuć pravaabaroncy i žurnalisty. Ludzi pratestavali suprać nierehistracyi kandydatami Viktara Babaryki i Valeryja Capkały. Voś niapoŭny śpis zatrymanych, sabrany pravaabarončym centram «Viasna».
Nahadajem, što ŭ turmach znachodziacca 25 palityčnych viaźniaŭ, a jašče bolš za 700 čałaviek z pačatku «prezidenckaj kampanii» zaznali palityčna matyvavany administratyŭny pieraśled abo zatrymlivalisia. Takoha maštabu represij nie było padčas nivodnych raniejšych vybaraŭ.
Minsk
Śpis zatrymanych u Minsku:
- Michaił Iljin (žurnalist)— vyzvaleny
- Arciom Majoraŭ (žurnalist)— vyzvaleny
- Vadzim Biaźmien
- Anton Tvardoŭski
- Arciom Śviatličny
- Arciom Karniejčyk
- Dźmitryj Procharaŭ
- Mikałaj Sotnikaŭ (niepoŭnahadovy)
- Taras Abramienka
- Anatol Čylik (błohier)
- Vital Tryhubaŭ
- Maksim Hinzbunh
- Aleś Pilecki (žurnalist) — vyzvaleny
- Andrej Rabčyk (žurnalist) — vyzvaleny
- Uładzisłaŭ Taranda
- Stanisłaŭ Taranda
- Valancin Halimovič
- Alaksandr Ozieraŭ
- Anatol Sakałoŭski
- Siarhiej Ralko
- Arciom Lava (žurnalist)
- Siarhiej Kadomski
- Uładzisłaŭ Makaviec
- Anton Klimienka
- Kaciaryna Andrejeva (žurnalistka)
- Jaŭhien Viarbicki
- Alaksandr Čačura
- Siarhiej Halecki
- Dźmitryj Pisarčyk
- Siarhiej Ivaškoŭ
- Alaksiej Parošyn
- Alaksandr Piluk
- Mikita Krasnoŭ
- Hleb Laŭčynski
- Uładzisłaŭ Minič
- Alaksiej Śviatcaŭ
- Uładzimir Kazanoŭski (raźbili bryvo)
- Alaksiej Čorny
- Mikita Śviarydaŭ
- Kanstancin Ruskich
- Taras Hrudzinka
- Anton Karsakoŭ
- Endzi Smajt (apieratar BBC) — vyzvaleny
- Siarhiej Silič
- Illa Antonienka
- Alaksiej Kačan
- Andrej Dziamčuk (advieźli ŭ RUUS Savieckaha rajona)
- Dźmitryj Bahłaj
- Alaksiej Brazhoŭka (zatrymany ŭ Novaj Baravoj)
- Uładzisłaŭ Osipaŭ
- Andrej Darachovič
- Alaksiej Šeleh
- Kirył Śvicienkoŭ
- Arciom Charoška
- Alaksandr Korsun
- Piotr Buśko
- Dzianis Daščynski
- Alaksandr Sałahub
- Kirył Fiadosaŭ
- Alaksandr Karniajčuk
- Maksim Čarkas
- Juryj Litvinaŭ
- Arsienij Dziadok (niepoŭnahadovy)
- Aleh Vajtko
- Natalla Michalkievič
- Ihar Łasicki
- Jaŭhien Lipień
- Jarasłaŭ Niedasiekin
- Kirył Ciarochin
- Andrej Łancevič
- Alaksiej Połaz
- Maryjan Zalasinski
- Juryj Pryžok
- Volha Samachvał
- Mikita Klimovič
- Dźmitryj Badyhin
- Vadzim Siamionaŭ
- Barys Akimaŭ
- Leanid Jemialjanienka
- Viktar Cialicyn
- Jaŭhien Karniejčyk
- Andrej Kochan
- Michaił Kubaraŭ
- Stanisłaŭ Asaturan
- Ivan Badroŭ
- Spartak Sirenka
- Śviatłana Kaciałovič
- Mikita Cyhankoŭ
- Jahor Anisimaŭ
- Alaksandr Sarvas
- Ihar Razumovič
- Arciom Paŭlečka
- Hleb Vołkaŭ
- Mikita Vałatovič
- Dzianis Sačyšyn
- Arciom Łysakoŭski
- Andrej Kacienia
- Dźmitryj Ciechanovič
- Aleh Michalčuk
- Alaksiej Burak
- Hienadź Kavaloŭ (hramadzianin RF)
- Arciom Alochin
- Ihar Dorašaŭ
- Anton Šumaŭ
- Alaksandr Navumiec
- Hleb Kavaleŭski
- Alaksiej Mikłaševič
- Uładzimir Chamiačkoŭ
- Volha Ściepanienka
- Alaksandr Žalevič
- Siarhiej Pastuchoŭ
- Ałan Čahan
- Viktar Padaroŭski
- Dźmitryj Zajcaŭ
- Jahor Kałuhin (niepoŭnahadovy)
- Kaciaryna Biendzik
- Vadzim Kaśpiarovič (bili pa tvary pry zatrymańni)
- Alaksandr Kiścień
- Alaksandr Pinčuk
- Jaŭhien Hormaš
- Andrej Fiedaronak
- Kaciaryna Ramanava
- Pavieł Jakimuk
- Leŭ Turjanski
- Alaksiej Šumkin
- Alaksandr Traskoŭski
- Ihar Illaš (žurnalist. advieźli ŭ RUUS Savieckaha rajona)
- Dźmitryj Drebiazaŭ
- Alaksandr Sapun
- Dźmitryj Mirončyk
- Arciom Ramanienka
- Alaksiej Cieplakoŭ
- Jan Ananovič
- Uładzisłaŭ Pychcin
- Alaksiej Alaksiejeŭ
- Alaksandr Firsaŭ
- Juryj Karpienia
- Pavieł Vasilevič
- Uładzisłaŭ Sałaviej
- Uładzimir Makarevič
- Hanna Białko
- Kirył Sałdacienka
- Darja Mielnik
- Anton Šmaŭhaniec
- Jaŭhien Hurski
- Siarhiej Karbanovič
- Ivan Arystaŭ
- Arciom Kapyrkin (pryvieźli ŭ RUUS Kastryčnickaha rajona)
- Rafik Kienhierli
- Pavieł Saŭčanka
- Aleh Lipski
- Viktoryja Lipień
- Pavieł Bacekin
- Vital Maroz
- Vartan Ahanezaŭ
- Daniił Šafran
- Siarhiej Kazakoŭ
- Natalla Ambraževič
- Andrej Žuraŭloŭ
- Siarhiej Šemčuk
- Alaksandr Kiškovič
- Julija Jakoŭčyk
- Daniił Hulevič
- Alaksandr Kaleśnikaŭ
- Alaksiej Sudnikaŭ (žurnalist) — vyzvaleny
- Dzianis Mielaško
- Alaksiej Tkačuk
- Ivan Baženaŭ
- Jahor Ciałuška
- Illa Kapytaŭ
- Uładzimir Haranski
- Siarhiej Maskalenčyk (advieźli ŭ RUUS Leninskaha rajona)
- Siarhiej Kałamienkin
- Daŭd Banuzaj
- Usievaład Zarubin (žurnalist)
- Darja Juščyk
- Jaŭhien Bandarčyk
- Maksim Karatčenia (Zavodski RUUS)
- Maksim Łakcijonaŭ
- Uładzisłaŭ Białoŭ
- Dźmitryj - siabar Białova
- Jaŭhien Fieldmachier
- Alaksandr Pučynski
- Pavieł Niavyhłas (niepaŭnaletni, adpuścili z RUUS Savieckaha rajona z pratakołam pa art. 23.34 KaAP)
- Mikita Kižło
- Alaksandr Piatroŭ
- Dzianis Rachmańko
- Jan Vaščanka (niepaŭnaletni, Frunzienskaje RUUS)
- Uładzisłaŭ Macunovič (adpuścili z Zavodskaha RUUS, składzieny pratakoły pa 23.34 i 23.4 KaAP)
- Dźmitryj Kalasačnikaŭ (RUUS Leninskaha rajona, skłali pratakoł pa art. 23.4 KaAP)
- Dźmitryj Hromaŭ
- Alaksiej Niamkovič (składzieny pratakoły pa art. 23.34 KaAP i 23.4 KaAP)
- Anton Ramanoŭski
- Vadzim Paŭłovič — vyzvaleny
- Alaksiej Anhielcaŭ
- Vital Huščyn
- Siarhiej Calej
- Arkadź Komar (pakinuli ŭ IČU da suda)
- Hleb Hatoŭka
- Mikałaj Łohvinaŭ (RUUS Frunzienskaha rajona)
- Jahor Dzieržanovič
- Stanisłaŭ Areška
- Illa M.
- Siarhiej Rašetnikaŭ
- Dźmitryj Harbačyk
- Ivan Bialko
- Jaŭhien Krakasievič (RUUS Frunzienskaha rajona)
- Leanid Vajtovič
- Dźmitryj Chałupka (RUUS Centralnaha rajona, zatrymany da suda)
- Alaksiej Arbuzaŭ
- Uładzimir Nikicin
- Ihar Remiez
- Hienadź Hančaryk (RUUS Leninskaha rajona) - vyzvaleny
- Jaŭhien Hierman (RUUS Leninskaha rajona) - vyzvaleny
- Anatol Naŭmovič (RUUS Fruunzienskaha rajona, pakinuli ŭ IČU da suda)
- Alaksandr Razancaŭ
- Valeryj Kazak - vyzvaleny
- Alaksiej Piatrovič - vyzvaleny, składzieny pratakoł pa art. 23.34 KaAP.
- Maksim Peterson
- Alaksiej Šamietaŭ - vyzvaleny
- Alaksiej Łaŭrenaŭ
- Ivan Smałonski
- Uładzisłaŭ Ščucki
- Andrej Bołtač
- Usiasłaŭ Kačanoŭski - vyzvaleny
- Andrej Olesaŭ - vyzvaleny
- Tatarynaŭ Alaksiej
- Pavieł Čyčyrka
- Siarhiej Šašel
- Kirył Ratafieja
- Raman Kacura
- Maksim Rudź
- Andrej Paramon - vyzvaleny biez składańnia pratakoła
- Andrej Kušnieraŭ - vyzvaleny biez pratakoła
- Alaksandr Biarozka
- Kirył Karnašeŭski
- Uładzisłaŭ Malinoŭski
- Pavieł Kryvicki
- Dzianis Pieškaŭ (zatrymany na suda)
- Alaksandr Surabka - vyzvaleny
- Aleksiej Masiuk - vyzvaleny
Pružany
- Juryj Papko (u IČU da suda)
- Michaił Kisiel (u IČU da suda)
- I jašče 5 čałaviek, jakich u chutkim časie adpuścili
Homiel
-
- Valer Ślapuchin.
- Maryna Drabyšeŭskaja (žurnalistka, vyzvalena)
- Nadzieja Pužynskaja (žurnalistka, vyzvalena)
- Juryj Hłušakoŭ (žurnalist, vyzvaleny, składzieny pratakoł pa 23.34 KaAP)
- Jaŭhien Sakałoŭ
- Uładzimir Kaściukievič
- Kirył Komkin
- Alaksiej Žułajeŭ
- Uładzisłaŭ Mielnikaŭ
- Maksim Ściepura
- Filip Jurčanka
- Alaksandr Lamieška
+ jašče jak minimum 1 čałaviek
Brest
- Alaksandr Jarmolič (u IČU da suda)
- Michiej Kuran
- Pavieł Kinčaŭ
- Daniła Palanski (žurnalist)
- Jaŭhien Siniak
- Alaksiej Makiejeŭ
- Raman Kandraciuk (u IČU da suda)
- Viktar Łokcikaŭ (u IČU da suda)
- Siaržuk Leŭčanka (u IČU da suda)
- Vital Makarevič
- Alaksiej Burko
- Vital Kazak (u IČU da suda)
- Pavieł Šviejkus
- i jašče 21 čałavieki, bolšaść ź jakich adpuścili
Salihorsk
Zatrymany ravaryst i jak minimum jašče adzin čałaviek.
Babrujsk
Jak minimum 4 zatrymańni: Anastasija i Ivan, dziaŭčyna i chłopiec na rovary (ravarysta adpuścili).
Stoŭbcy
Zatrymany Andrej Bukata — kaardynatar inicyjatyŭnaj hrupy Siarhieja Čeračnia.
Hrodna
Zatrymany Uładzimir Rodčanka, dastaŭleny ŭ RAUS Leninskaha rajona. Paźniej jaho vyzvalili, ale pakul što nie addali aŭtamabil, na jakim jon jeździŭ z bčb-ściaham.
Kantakty pravaabaroncaŭ «Viasny», kudy možna źviarnucca ŭ vypadku, kali vas ci vašych blizkich zatrymali na mirnaj akcyi: (029) 841 39 81, Hramadskaja pryjomnaja Minska. Možna pisać u Signal, WhatsApp, Telegram.