BIEŁ Ł RUS

DziaržSMI: U Biełarusi ŭžo jość «Iskandery». Raźbirajemsia, ci tak heta?

16.11.2021 / 16:32

Nashaniva.com

Ministr abarony Viktar Chrenin daŭ intervju kanału «Al Džazira», paśla jakoha dziaržaŭnyja miedyja pačali tyražyravać, što Biełaruś užo maje «Iskandery». Heta rasijskija mabilnyja rakietnyja kompleksy z dalnaściu da 500 kiłamietraŭ. Ale ci sapraŭdy heta tak i «Iskandery» ŭžo ŭ Biełarusi?

«Adznačym, što «Iskander-M» — heta patencyjny nośbit jadziernaj zbroi. I zhodna ź mižnarodnym režymam kantrolu za rakietnymi technałohijami. Nivodnaja kraina śvietu nie moža pieradavać inšaj rakietnyja sistemy z dalnaściu, bolšaj za 300 kiłamietraŭ, tym bolš ź jadziernym abstalavańniem, — tłumačyć vajskovy analityk Alaksandr Alesin. — Raźmiaščeńnie ich mahčymaje na terytoryi Biełarusi tolki z rasijskim piersanałam.

Pryčym, kompleks moža prabyć u Biełarusi nie bolš za dva miesiacy, paśla musić być ratacyja, to-bok, zamiena inšymi, inakš heta supiarečyć mižuradavym pahadnieńniam. 

Tamu tut hutarka idzie pra toje, što «Iskandery» jakraz pakul nie patrebnyja, bo jany jość u Rasii: u Kalininhradskaj vobłaści i na ŭzbrajeńni Pieršaj hvardziejskaj tankavaj armii. 

Što mieŭ na ŭvazie Chrenin, kali skazaŭ, što «Iskandery», kali spatrebiacca, tut ža buduć? Najchutčej, što kompleksy chutka pryjeduć z Rasii — «Iskandery» mabilnyja, mohuć ruchacca z chutkaściu 70-75 kiłamietraŭ.

Za hadzin 10 jany dajeduć da Biełarusi. I ŭ nas ža adzinaja vajskovaja hrupiroŭka, jakaja ŭ vypadku vajny pačynaje dziejničać jak adno cełaje, ź pierabroskaj da nas rasijskich vajskoŭcaŭ, što i adpracoŭvajecca na vučeńniach». 

Čytajcie taksama:

Kamientary da artykuła