Здарэнні11

СК заклікае дарослых дзяцей пажылых бацькоў зрабіць ім памяткі на выпадак тэлефанаванняў незнаёмых

Апошнія месяцы не змяншаецца колькасць выпадкаў, калі тэлефонныя махляры падманваюць пажылых людзей, выманьваючы ў іх рознымі спосабамі грошы.

Супрацоўнікі Следчага камітэта заклікаюць дарослых дзяцей пажылых бацькоў правесці з імі тлумачальную размову па алгарытме кантактавання з незнаёмымі тэлефоннымі суразмоўцамі.

«Напішыце памятку для «страшных званкоў» і прымацуйце яе ў доме бацькоў: каля гарадскога тэлефона, месца падзарадкі мабільнага тэлефона, у вітальні побач з люстэркам», — заклікаюць у СК.

Каментары1

  • СК, где реальные действия?
    10.11.2025
    Как всегда боремся со следствием, а не с причиной возникновения преступления.
    Буквально вчера довелось окунуться в шедевры пропаганды и посмотреть бел.новости на YouTube. Для расширения кругозора надо же знать, чем там враги дышат.
    Так вот в этих новостях среди множества репортажей был репортаж и о мошенниках, которые выманили у беларуских пенсионеров деньги. Схемы известные и ныне распространенные - звонок из банка, оформлен кредит, безопасный счёт, силовик, курьер или родственник (ца) совершила ДТП, для решения вопроса нужны деньги, за которыми приедет также курьер. Психологически обрабатывают беларусов сразу несколько мошенников, которые мимикрируют в разные образы.
    Вижу, что необходится без технологий искусственного интеллекта - клонирование голоса в виде записи или его полная подмена в режиме живого общения.
    Спрашивается, откуда у мошенников информацию о тех людях кому звонят (персональные данные), они точно знают, что у этих людей есть большие суммы денег (например, одна из женщин в репортаже недавно сняла в банке крупную суммы наличными), где берут референс голоса и при каких обстоятельствах? Откуда они знают точные скрипты общения и модели поведения, например, тех же сотрудников ДФР?
    Напрашивается вывод, что как минимум не обошлось без слива из беларуских банков чувствительной информации, а возможно голосовых баз данных беларусов, а также консультаций мошенников со стороны действующих или бывших бел. силовиков?
    Вышеуказанные соучастники преступной схемы уже понесли или понесут наказание? Никогда ничего не слышно было на этот счёт. И ещё, в Беларуси очень слабое законодательство о защите персональных данных, оно практически не работает и за его нарушение нет никакой существенной ответственности, чтобы пресечь на корню вот такие виды мошенничества, к сожалению.

Цяпер чытаюць

Пра Мелказёрава ў яго апошні дзень: «Было адчуванне, што ён стомлены, бракуе энергіі, рысы твару былі запалыя»5

Пра Мелказёрава ў яго апошні дзень: «Было адчуванне, што ён стомлены, бракуе энергіі, рысы твару былі запалыя»

Усе навіны →
Усе навіны

Мікіту Мелказёрава пакажуць у навагоднім канцэрце «Белсата»1

Генерал-лейтэнант Сарвараў, падарваны ў аўтамабілі ў Маскве, загінуў11

Два расійскія знішчальнікі былі знішчаны падчас дыверсійнай аперацыі на вайсковай авіябазе пад Ліпецкам — ГУР

Учыніў самагубства амерыканскі акцёр Джэймс Рэнсан2

Гаспадара таго самага Мухтара з серыяла асудзілі за палітыку1

У Маскве падарваны аўтамабіль. Папярэдне, у ім быў генерал-лейтэнант Сарвараў1

Трамп адклікае 29 амерыканскіх дыпламатаў з замежных пасольстваў, у тым ліку з Еўропы

«Мы дасягнем яго абрання 48‑м прэзідэнтам ЗША». Удава і прыхільнікі Чарлі Кірка падтрымалі Джэй Дзі Вэнса2

Невядомыя разбілі партрэты загінулых каля будынка амбасады Беларусі ў Вільні7

больш чытаных навін
больш лайканых навін

Пра Мелказёрава ў яго апошні дзень: «Было адчуванне, што ён стомлены, бракуе энергіі, рысы твару былі запалыя»5

Пра Мелказёрава ў яго апошні дзень: «Было адчуванне, што ён стомлены, бракуе энергіі, рысы твару былі запалыя»

Галоўнае
Усе навіны →

Заўвага:

 

 

 

 

Закрыць Паведаміць